Proje F-35 Lightning II JSF Müşterek Taarruz Uçağı
Kategori Uluslararası
Ürün Taaruz Uçağı
Katılan Ülkeler Amerika Birleşik Devletleri Avustralya Birleşik Krallık Danimarka Hollanda İtalya Kanada Norveç Türkiye Singapur
Web Adresi http://www.airforce-technology.com/projects/jsf/
Özet Bilgi

The F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağı (JSF), Lockheed Martin Havacılık Şirketi tarafından Amerikan Hava Kuvvetleri, Donanma ve Deniz Piyadeleri ile İngiliz Kraliyet Donanması için geliştirilmektedir.

 Ocak 2001’de, İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından JSF Sistem Geliştirme ve Demonstrasyon (SDD) fazında yer almak üzere Mutabakat Muhtırası (MOU) imzalanmış ve, Eylül 2002’de Geleceğin Müşterek Savaş Uçağı (FJCA) gereksinimlerini karşılamak üzere “short take-off, vertical landing (STOVL) seçimi gerçekleştirilmiştir.  Kesinleşen ihale kararı ile birlikte, Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, Singapur ve Türkiye SDD fazından itibaren programam ortak olmuşlardır.

2006 sonunda, Avustralya, Kanada, Hollanda ve İngiltere F-35 üretimi, finansmanı ve bir sonraki geliştirme (PSFD) fazları için MOU’ya imza atmışlardır.

Norveç ve Türkiye (gereksinim 100 adet F-35A) Ocak 2007’de, Danimarka ve İtalya (gereksinim 131 adet F-35A ve B) Şubat 2007’de ortaklığa imza atmışlardır.

Ekler
Projeler